Publiczne Przedszkole pod wezwaniem Matki Bożej Brzemiennej

 12 262 24 08     601 985 983

ZDROWE ŻYWIENIE

Hipokrates powiedział: „Twoje pożywienie może być lekarstwem”, dlatego też w naszym przedszkolu wielką wagę przywiązujemy do żywienia, aby dzieci mogły skosztować wielorakich produktów, szczególnie tych, które „budują zdrowie”. Korzystamy z rad i książek dietetyków w oparciu o medycynę św. Hildegardy, Stefanii Korżawskiej, Ewy Dąbrowskiej i nie tylko.

Staramy się wykonywać wszystko sami począwszy od przetworów, a skończywszy na potrawach przygotowanych w naszej kuchni z myślą tylko i wyłącznie o naszych dzieciach, staramy się nie korzystać z produktów gotowych. Sami pieczemy chleb, robimy przetwory, kisiele, budynie, pierogi, dodatki do potraw np.: sosy jogurtowe lub zabielane mąkami (orkiszową, ryżową, owsianą, kasztanową), stosujemy cukier trzcinowy, ksylitol i miód. Podajemy dzieciom smakowite herbatki np.: z kopru włoskiego, majeranku, mięty lub owocowe, które wspomagają trawienie.

Nasze potrawy mają bardzo dobry smak, ponieważ wykorzystujemy do ich wykonania różnorodne przyprawy. Przygotowujemy słodkości w postaci ciast i innych smakołyków w oparciu o staropolską kuchnię, gdzie produkty właściwe nie są zastępowane spulchniaczami, farbami, sztucznymi olejkami, proszkiem jajecznym tylko stosując naturalne składniki takie jak: orzechy, migdały, jajka, miód, sezam, suszone owoce, wanilia, cynamon, kardamon, kozieradkę i tym podobne. Zdrowa żywność w naszym pojęciu to znaczy powrócić do doświadczenia naszych prababć i wielopokoleniowych doświadczeń w gotowaniu.

Korzystamy nie tylko z sugestii współczesnych dietetyków, ale także opieramy się o sprawdzone przez wieki metody lecznicze np.: św. Hildegardy, która była uznawana za największy średniowieczny autorytet w dziele żywienia i znawczynię medycyny naturalnej. Radziła ona, aby kluczowym składnikiem każdego z głównych posiłków, czyli śniadania, obiadu i kolacji był orkisz. Uważała, że to ziarno jest doskonałym środkiem leczniczym, działa rozgrzewająco oraz natłuszczająco.

"Orkisz jest najlepszym ze wszystkich zbóż. Ogrzewa, odżywia, wzmacnia i jest łagodniejszym od innych ziaren. Daje człowiekowi mocne mięśnie i zdrową krew, szczęśliwy umysł i pogodną duszę" – pisała. Zdajemy sobie sprawę, że Państwa dzieci większą część dnia spędzają z nami, dlatego tak ważne jest racjonalne, pełnowartościowe wyżywienie, bez „pustych” kalorii, co w przyszłości owocuje odpornością i dobrym zdrowiem.

ZDROWE NIE ZAWSZE ZNACZY NIEDOBRE

Przedszkole na ruczaju

Nasze publiczne przedszkole znajduje się na Ruczaju w Krakowie. Ofertę przedszkola cechują zarówno wartości tradycyjne, katolickie jak i zrównoważony sposób edukacji, żywienia i wychowania.

Oferta dla rodzin 3+

Zapraszamy do naszego przedszkola dzieci z rodzin wielodzietnych oferując warunki takie jak w państwowych przedszkolach. Nabór do przedszkola i Klubu Malucha trwa cały rok.

Lokalizacja przedszkola

Kontakt

Publiczne Przedszkole pod wezwaniem Matki Bożej Brzemiennej, ul. Wichrowa 7 w Krakowie

przedszkole@przedszkolembb.pl

 12 262 24 08    601 985 983


logo-malopolsk

Oczyszczacz powietrza został przekazany przez Marszałka Województwa Małopolskiego w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE pn. " Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego - Małopolska w zdrowej atmosferze" współfinansowane ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej.