PLAN ADAPTACYJNO – WYCHOWAWCZY

Plan adaptacyjno – wychowawczy przedszkola
  1. Ułatwienie dzieciom przekroczenie progu: „dom – przedszkole”;
  2. Skrócenie okresu adaptacji maluchów we wrześniu;
  3. Obniżenie lęku rodziców związanego z koniecznością oddania dzieci pod opiekę przedszkola;
  4. Integracja rodziców między sobą;
  5. Uświadomienie rodzicom potrzeb emocjonalnych dziecka;
  1. Organizacja spotkania z rodzicami nowych przedszkolaków, przekazanie informacji ogólnych dotyczących przedszkolnego harmonogramu pracy przedszkola.
  2. Kształtowanie umiejętności współistnienia i współdziałania w grupie dziecięcej i społecznej poprzez wspólną zabawę, naukę, pracę i wybór właściwych form spędzania wolnego czas
  3. Budowanie obrazu własnej osoby w oparciu o rzetelną samoocenę
  4. Zaszczepienie postaw pozytywnego i zrównoważonego reagowania w sytuacjach trudnych oraz właściwego sposobu wyrażania ocen i sądów aprobujących lub negujących różne zachowania swoje i innych osób
  5. Uczenie i wychowywanie własnym przykładem kulturalnego i moralnego życia oraz postępowania
  6. Poszanowanie godności wychowanka jako osoby; akceptowanie go, uznawanie jego praw; pozwalanie mu na wyrażanie w sposób wolny jego własnych myśli.